ماجرای تصویر مرد بی‌نوا در لوگوی گوگل!

1392/08/18

رایورز – سیزیف به گوگل رفت. گوگل دیروز (۷ نوامبر) به مناسبت صدمین سالگرد تولد آلبر کامو (Albert Camus) نویسنده چیره‌دست فرانسوی، لوگوی خود را تغییر داد.

در لوگوی مناسبتی گوگل، تصویر متحرکی از مردی که صخره‌ای بزرگ را بر روی شیبی ناهموار به بالا سوق می‌دهد، مشاهده می‌شود. در ابتدای لوگو و به جای حرف G نیز پرتره‌ای از کامو قرار داده شده است.

شاید برای بسیاری این سوال پیش آمده باشد که داستان این مرد نگون‌بخت چیست و او چرا باید این زحمت را به دوش بکشد؟ در سال ۱۹۴۲ کامو، مجموعه‌ای از مقالات فلسفی خود را تحت عنوان افسانه سیزیف (The Myth of Sisyphus) منتشر کرد.

«سیزیف» قهرمانی در اساطیر یونان است که نقشه‌های خدایان را فاش می‌کرد و به آنها دروغ می‌گفت. ماجرای غلطاندن تخت سنگ به قله کوه نیز در واقع مجازات کارهای او بوده است.

در کتاب افسانه سیزیف – که آن را یکی از مهمترین آثار فلسفی کامو به شمار آورده‌اند - می‌خوانیم: خدایان «سیزیف» را محکوم کرده بودند که پیوسته تخته سنگی را تا قله کوهی بغلطاند. از آنجا آن تخته سنگ با تمامی وزن خود به پایین می‌افتاد. خدایان به حق اندیشیده بودند که برای گرفتن انتقام، تنبیهی دهشتناک‌تر از کار بیهوده و ناامیدانه نیست.

آلبر کامو ۷ نوامبر سال ۱۹۲۳ در دهکده‌ای کوچک در الجزایر به دنیا آمد و ۴ ژوئیه سال ۱۹۶۰ در پی سانحه تصادف، در سن ۴۷ سالگی در فرانسه درگذشت. گفتنی است گوگل سال‌هاست در راستای تکریم از چهره‌های سرشناس علمی و ادبی، لوگوی خود را به مناسبت‌های مختلف دستکاری می‌کند.

اخرین اخبار